fbpx

İnsan doğası gereği dünya üzerinde erkeklerde her geçen zaman diliminde, ama dış faktörler, ama bu faktörlere bağlı olarak vücudda meydana gelen komplikasyonlar sperm kalitesini, sayısını ve morfolojisini her geçen gün daha da eksiltmektedir.
Dolayısıyla alman ve çinli bilim insanları konuyu araştırarak bu durumu tersine çevirebiliecek gerekli besinleri ortaya çıkardı.

 

Erkek Nüfusun Sperm Kalitesi Tehlikede

 

Bilim insanlarının ortak kanısı şu: dünya üzerindeki erkek nüfusun sperm kalitesi uzun vadede olumsuz verileri beraberinde getirecek.
Buradaki uzun vadeden kasıt, iki nesil sonrası.
Ve bu tehlikeye ilişkin yapılan tespit şu:”belli gıdalardan uzak durulmalı”

 

Bu Zamana Kadar Sadece Anneden Geçtiği Biliniyordu !

 

Almanya’nın öncü uluslararası yayın kuruluşu Bild’de yayınlanan bilgilendirme yazısına göre, bazı gıdalar sperme kesinlikle zararlı ve gelecek nesilde torun diyebileceğimiz kuşaklar sağlık olarak olumsuz etkileniyor.

Mannheim Üniversitesi Tıp Merkezi’ görevlisi profesör Berthold Hocher ve ekibi, yaptıkları incelemeler sonucu: “Çocuğun baba tarafının yüksek yağ, tuz ve karbonhidratlar tüketmesinin çocukta ağır böbrek rahatsızlıklarına sebep olduğu belirlendi. Bu zamana kadar çocuğun anne tarafından bu tür rahatsızlıkların aktarıldığı düşünülüyordu fakat ilk kez baba tarafından da hastalıkların en az 2 nesile aktarıldığı kayıtlara geçti” denildi.

 

Sağlıksız Beslenmenin Sperm Kalitesine Etkisi

 

Çin’de bulunan üniversitelerle yapılan araştırma sonuçlarınıda paylaşan Hocher, “Sağlıksız beslenmenin zincirleme 3 ana etksinin belirlendiğini ifade etti.

 

Araştırmlara göre sağlıklsız beslenmek :
Sperm kalitesinin ciddi oranlarda bozulmasına,
Oradan da orantılı olarak metabolizmada genel ve işlevsel bozukluklara,
Hatta böbrek rahatsızlıklarına kadar oldukça derin bozulumlara sebep oluyor.

Araştırmanın çok boyutlu olduğu ifade edilirken bir diğer boyutununda bu olumsuz etkilerin, iki nesil sonraya kadar aktarıldığı tespit edildi.

Böbrek rahatsızlıkları hiç tereddüt etmeden sonraki nesle kadar aktarılırken, ikinci nesilde de etkisinin olduğu ortaya çıktı.

 

İşte Sperm Kalitesini Arttıran Gıdalar

 

Bild gazetesine bilgileri aktaran araştırma ekibi, sperm kalitesinin iyi olması için kişilerin beslenmeye dikkat etmeleri şart uyarısında bulundu.
Dengeli bir beslenme sağlıklı sperm için olmazsa olmaz.
Fakat aynı zamanda beslenmede antioksidanları da artırmak gerekiyor.
Kırmızı biber, brokoli, elma, böğürtlen, fesleğen, yeşillik, zeytinyağı ve kahve tüketilebilir besinler olarak ifade edildi.
Ve asitli içeceklerden, yapay şekerli gıdalardan uzak durulması istenildi.