fbpx

Oligospermi

Verimli bir erkeğin mililitre spermi başına 15 milyon ile 200 milyon sperm arasında herhangi bir yeri olan sperm sayısı vardır. 15 milyon spermin altındaki herhangi bir şey oligospermi veya düşük sperm sayısı olarak kabul edilir. Oligospermiye sahip olmak, bir spermin bir yumurtayı bulma ve dölleme olasılığını azaltmasına rağmen, doğal olarak gebe kalma olasılığını tamamen dışlamaz. Semenizdeki sperm sayısı, sizin ve eşinizin bir çocuğa hamile bırakıp hamile bırakmayacağını belirleyen birçok faktörden sadece biridir.

Oligosperminin Nedenleri

Aşağıdakiler dahil olmak üzere oligosperminin birçok nedeni vardır:

 • Varikosel – testis drene eden damarların şişmesi
 • Sperm üretimine veya sperm sağlığına müdahale eden enfeksiyon
 • Retrograd boşalma gibi boşalma problemleri (mesaneye geriye doğru boşalma)
 • Bazı ilaçlar (alfa blokerler, finasterid, antiandrojenler)
 • Genetik koşullar (Y kromozomu delesyonları, değiştirilmiş kromozomlar)
 • Hormonal dengesizlik (düşük testosteron, yüksek prolaktin seviyeleri)
 • İnmemiş testisler
 • Multipl skleroz, diyabet veya tiroid hastalıkları gibi tıbbi konular
 • Isıya maruz kalma (sıcak küvet, banyo, sauna)
 • Rekreasyonel ilaçlar (Alkol, kokain, esrar)
 • Anabolik steroid kullanımı
 • Kronik stres

Oligospermi Teşhisi

Düşük sperm sayısı, şimdiki ve gelecekteki sağlığın bir biyolojik işaretidir. Düşük sperm sayısının, bir erkeğin testis kanseri geliştirmek için 2,8 kat, yaşamda ise prostat kanseri geliştirmek için 2,6 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Testler sperm sayısının düşük olduğunu gösteriyorsa, altta yatan sağlık koşullarını dışlamak için bir uzmanla kapsamlı bir tıbbi değerlendirme geçirmeyi ciddi şekilde düşünmelisiniz. Ayrıca genel sağlık durumunuz üzerinde kalmak ve daha kolay tedavi edildiğinde erken sorunlu herhangi bir şeyi yakalamak için doktorunuzu yıllık olarak görmelisiniz.

Oligospermi Tedavisi Mümkündür

Oligospermi, tedavi edilemez kısırlığınız olduğu anlamına gelmez. Meni kalitesini artırmak için fitoterapi kullanılabilie.

Yaşam tarzı değişiklikleri

Yaşam tarzı değişiklikleri genellikle semen kalitesini artırır. Kilo vermek, sıcak küvet ve banyo yapmamak, tütün, esrar ve eğlence amaçlı uyuşturucu kullanımını ortadan kaldırmak. Diyabet gibi diğer tıbbi durumları kontrol altına almak da faydalı olur.

Tıbbi terapi

Tıbbi tedavi düşünülebilir. Sorunun şüpheli nedenine bağlı olarak, anti-enflamatuar veya antibiyotikler, hipofiz uyarıcılar veya prolaktin düşürücü ilaçlar önerilebilir.

Hormon tedavisi

Hormonlarınız dengesiz ise, hipofiz ve testis hormonu dengesini eski haline getirmek için hormonal takviye, bu tür clomipen sitrat, anastrazol veya insan koryonik gonadotropin (LH enjeksiyonları) .

Cerrahi tedaviler

Bir varikosel sperm sayısını engelliyorsa, bu lezyonun tedavisi genellikle onu iyileştirir.

Destekli Üreme

Oligospermi vakalarının yüzde 10-15’i genetik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu durumlarda, klasik tıbbi ve cerrahi tedavileri kullanarak sperm sayısını artırmak çok zordur. Nedenin düzeltilemediği bu ve diğer durumlarda, sperm alımı ve yardımlı üreme (örneğin, in vitro fertilizasyon , intracytoplazmik sperm enjeksiyonu) gebeliği mümkün kılar.