fbpx

Sıkça Sorulan Sorular

KISIRLIK NEDİR?

Kısırlık, kadınlarda ve erkeklerde eşit olarak görülen çocuk sahibi olamama durumudur.

Kısırlık oluşumunun nedenleri

Kadınlarda

– Yumurtlalık bölgesinde meydana gelen sorunlar

– Tüplerin hasarlı olması

– Endometriozis

– Rahimde oluşan sorunlar

– Alerjik nedenler

Erkeklerde

– Sperm üretiminde bozukluk

– Yapısal sorunlar

– Çevresel faktörler

KISIRLIK NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Kısırlığın teşhis edilebilmesi için kadın ve erkeğin doktora birlikte başvurma gereklidir. Sorunun tespiti için öncelikle kadının hikayesi dinlenir. Daha sonra ultrason ile jinekolojik muayene yapılır. Bunun yanında üreme organları, hormonlar ve yumurtlama fazı değerlendirilir. Erkeğin muayenesinde ise sperm araştırması yapılır. Yapılan tetkiklerin ardından kısırlığın nedeni büyük ölçüde saptanır.

Azospermi, seminal sıvıda sperm eksikliğidir. Korunmasız cinsel ilişkiden bir yıl sonra hamilelik gerçekleşmemişse, bu erkek, kadın veya her ikisinin de doğurganlık sorunu yaşayabileceği anlamına gelir. İnfertil çiftlerin% 40’ında erkekte fertilite sorunu vardır. 

Polikistik over sendromu (PKOS) üreme çağındaki kadınlar arasında sık görülen hormonal bir hastalıktır. PKOS’lu kadınlar nadir veya uzun süreli adet dönemleri veya aşırı erkeklik hormonu (androjen) seviyelerine sahip olabilir. Yumurtalıklar, çok sayıda küçük sıvı toplaması (foliküller) geliştirebilir ve düzenli olarak yumurta salmaz.

 

Varikosel Nedir?

Varikosel (VAR-ih-koe-seel), testislerinizi (skrotum) tutan gevşek deri torbası içindeki damarların genişlemesidir. Bir varikosel, bacağınızda görebileceğiniz bir varisli yere benzer.
Varikoseller düşük sperm üretiminin ve infertiliteye neden olabilecek düşük sperm kalitesinin ortak bir nedenidir. Bununla birlikte, tüm varikoseller sperm üretimini etkilemez. Varikosel de testislerin normal şekilde gelişmemesine veya büzülmesine neden olabilir.

Telefon

0532 066 84 86

Mail

bilgi@ertancevizci.com

Adres

İstanbul / TÜRKİYE