fbpx

TÜKETİMDE FTALATA DİKKAT !

Hızlı şehir yaşamımızda alışkanlık haline getirdiğimiz dışarıdan yemek sipariş edenlerin dikkatli olması gerekiyor!

Çünkü farkında olmadığımız hızlı yaşamımız ve hazır tüketme alışkanlıklarımız Erkeklerde üreme sorununa neden oluyor.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre gıda saklama kapları, şampuan, makyaj, parfüm ve çocuk oyuncakları gibi yüzlerce üründe yerleşik olarak bulunan ftalat adlı  sentetik kimyasallar çok tehlikeli.

Çevre tıbbı konusunda uzman olan profesör Dr. Leonardo Trasande, daha öncede bu tür çalışmaların olduğuna işaret ederek “plastiğin insan vücudu üzerindeki etkisine ilişkin plastik kullanımını azaltmak gerekli, hatta mümkünse ortadan kaldırmak gerekli” dedi.

Ftalat denilen maddelerin vücudumuzdaki endokrin sistemi olarakda adlandırılan  hormon üretim mekanizmasını ele geçirdiği tespit edildi.

İşte bu sebeple metabolizmamızda gelişim, üreme, beyin, bağışıklık ve daha başka bölgesel tahribatlara bağlı problemlerle karşımıza çıkan ftalat maddelerin, aynı zamanda erkeklerde üreme sorunlarına da neden olduğu ortaya çıktı.

Erkeklerde Üreme Sorunlarına Neden Oluyor

 New York’taki NYU Langone Health’de yayınlanan araştırmaların neticesine göre, ftalatların vücudun endokrin sisteminde hormon üretim mekanizmasına saldırdığı ve bu sistemde başta gelişim olmak üzere önemli etkilere yol açtığı tespit edildi.

Yapılan çalışmalar ortaya çıkardı ki; ftalatlar erkek çocuklarda genital malformasyonlar ve yetişkin erkeklerde düşük sperm sayısı gibi üreme problemlerini beraberinde geitiriyor.

Klinik çalışmalarda hatta testosteron seviyelerinin düşmesi gibi bir problemin bu rahatsızlıklara dahil olduğu gözlemlenmiştir.

Testosteron bir steroid hormondur.

Erkeklerde ve kadınlarda üreme organlarında salgılanır.

Daha az miktarda ise böbreküstü bezlerinden gelir.

Asli anlamda erkek cinsiyet hormonudur.

 

Günlük yaşamımıza yerleştirdiğimiz pek çok üründe yerleşik olarak hayat bulan ftalat aynı zamanda çocukluklarda obezitenin kapısını aralarken, astım, metabolizmada kardiyovasküler sorunlar ve kanserinde davetçisi olarak adlandırılıyor.

 
Ftalat Kullanılan Ürünler

Araştırma grupları ftalat adlı ürünlerde yerleşik olarak bulunan kimyasalın daha önceden de pek çok etkenle insan yaşamında sabıka kaydının olduğunu belirtiyor.

Ftalat adlı kimyasallar normal yaşantımızda kullandığımız pek çok ürünün plastiğini daha esnek hale getirmek ve kırılmamasını sağlamak amaçlı katılıyor.

Bu ürünlere örnek verecek olursak: PVC tesisatları, hijyen amaçlı vinil malzemeler, yağmura ve lekeye dayanıklı ürünler, tıbbi borular, bahçe hortumları, yemek kapları, şampuanlar, deterjanlar ve çocuk oyuncakları.

 
Çocuklar İçin Büyük Tehdit

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi bilgilendirmelerinde yine konuya ilişkin önemli uyarılar var!

Hızlı şehir yaşamı içinde koşuşturan pek çok insan bulaşıcı olan herhangi bir   ortamda, bir malzemeyi bozan veya o maddeye enfekte edilmiş bir bileşen yani kontamine havayı soluduklarında veya da o plastikle temas eden yiyecekleri tükettiklerinde ftalata maruz kalıyorlar.

 

Özelliklede çocukların ftalat içeren pek çok üründen uzak tutulması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, küçük çocukların tozdaki ftalat parçacıklarına daha çok maruz kaldığını belirtiyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi  çocuklar için yetişkinlerden daha büyük bir risk oluşturuyor uyarısında bulunarak ftalat kimyasalanın haricinde daha farklı bir maddenin hayata geçirilmesinin şart olduğu vurgulandı.