fbpx

Uzm Dr. Ertan Cevizci Karpuzdaki Tehlikeye Dikkat Çekti.

Uzm Dr. Ertan Cevizci Beyaz tv Ana haber bültenin de açıklamalarda bulundu. Karpuzların daha erken olgunlaşmasını sağlayan etken maddelere dikkat çekti. Forklorfenuron maddesinin bitkilerin daha hızlı büyümesini sağlarken doğal formuna zarar verdiğine dikkat çeken Cevizci, Tüketicileri bu konuda dikkatli olmaya ve tükettikleri gıdalara karşı daha duyarlı olmaya davet etti.

 

 

Karpuzun içindeki çatlaklar çok büyük bir tehlikenin habercisi olabilir. Bu çatlak

lar, forchlorfenuron adındaki büyümeyi artırıcı kimyasalın sonucunda oluşuyor. Forchlorfenuron, ABD gibi bazı ülkelerde kullanımı resmi dairelerce onaylanmış, birkaç hormon maddesinden birisi. Ancak bu kimyasalın sanıldığı kadar masum olmadığını söyleyenler de var.

 Bazı sağlıkçılar ve çevreciler, bu kimyasalın vücuda girmesi sonucunda kanseri tetikleyebileceğini söylemekte. Oysa ABD Gıda Dairesi bunun aksini iddia ederek, yapılan çalışmalarda insanlar ve hayvanlar üzerinde herhangi bir yan etki görülmediğini belirtiyor.

Forchlorfenuron bir bitki büyüme düzenleyicisidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde kivi ve üzümlerde kullanımı onaylanmıştır ve Çin’de patlayan karpuz haberleriyle ilişkilendirilmiştir.