fbpx

Varikosel

Varikosel (VAR-ih-koe-seel), testislerinizi (skrotum) tutan gevşek deri torbası içindeki damarların genişlemesidir. Bir varikosel, bacağınızda görebileceğiniz bir varisli yere benzer.

Varikoseller düşük sperm üretiminin ve infertiliteye neden olan düşük sperm kalitesinin ortak bir nedenidir. Bununla birlikte, tüm varikoseller sperm üretimini etkilemez. Varikosel de testislerin normal şekilde gelişmemesine veya büzülmesine neden olur.

Çoğu varikosel zamanla gelişir. Neyse ki, çoğu varikoselin teşhisi kolaydır ve çoğunun tedaviye ihtiyacı yoktur. Bir varikosel semptomlara neden olursa, cerrahi olarak müdahale.

Belirtileri

Bir varikosel sıklıkla belirti veya semptom üretmez. Nadiren ağrıya sebep olur. Acı olur:

  • Keskinden sıkıcı rahatsızlığa kadar değişir
  • Ayakta veya fiziksel eforla yükselir, özellikle uzun sürelerde
  • Sırt üstü yattığınız zaman rahatlıyorsanız
  • Bozuk doğurganlık

Zamanla, varikoseller büyür ve daha belirgin hale gelir. Bir varikoselin “solucanlar torbası” gibi göründüğü açıklanmıştır. Bu durum her zaman sol tarafta şişmiş bir testise neden olur.

Ne zaman doktora gidilmedi

Varikoseller genellikle belirti göstermediğinden, genellikle tedavi gerektirmez. Varisler bir doğurganlık değerlendirmesi rutin bir fizik muayene sırasında keşfedilir.

Ancak, skrotumunuzda ağrı veya şişlik yaşarsanız, skrotumunuzda bir kitle keşfedin, testislerinizin farklı boyutlarda olduğunu veya gençlikte geliştirdiğine dikkat edin veya doğurganlıkla ilgili sorun yaşıyorsanız doktorunuza başvurun. Bazı koşullar skrotal kitle veya testis ağrısına neden olur, acil tedavi gerektirir.

Nedenler

Erkek üreme sistemi

Spermatik kordonunuz, testislerinize ve kanlarınızdan kan taşır. Varikosellere neyin sebep olduğu kesin değildir.

Bununla birlikte, birçok uzman kordondaki damarların içindeki kapaklar kanınızın düzgün şekilde akmasını önlediğinde varikoselin oluştuğunu bilir. Elde edilen yedekleme damarların genişlemesine neden olur. Bu testise zarar verir ve doğurganlığın azalmasına neden olur.

Varikoseller sıklıkla ergenlik döneminde oluşur. Varikoseller en çok sol testis veninin konumunda ortaya çıkarlar.

Risk faktörleri

Varikosel gelişimi için önemli herhangi bir risk faktörü görünmemektedir.

Komplikasyonlar

Nedenleri:

  • Etkilenen testisin büzülmesi (atrofi). Testisin kütlesi sperm üreten tübüllerden oluşur. Varikosel hasar aldığında testis küçülür ve yumuşar. Testisin küçülmesine neden olan şeyin ne olduğu açık değildir, ancak hatalı çalışan valflar kanın damarlarda birikmesine izin verir; bu da damarlarda basınç artışı ve kanda testis hasarına neden olan toksinlere maruz kalmasına sebep olur.
  • KısırlıkVarikoseller testis içindeki veya etrafındaki yerel sıcaklığı çok yüksek tutarak sperm oluşumunu, hareketini ve fonksiyonunu etkiler.