fbpx

Kadınlarda Adet Düzensizliği

Bir kadının adet döngüsünün normal uzunluğu 28 gündür, ancak bu bireyler arasında değişir. Düzensiz adet kanaması, döngünün uzunluğu 35 günden fazla olduğunda veya süre değişiyorsa olur. 

Bir dönem veya adet, uterusun astarı olan endometriyumun döküldüğü adet döngüsünün bir parçasıdır. Bu vajinadan salınan rahim kanaması olarak görünür. 

Periyotlar genellikle ergenlik döneminde , 10 ila 16 yaşları arasında başlar ve bir kadın 45-55 yaşlarındayken menopoza kadar devam eder . 

Kontrasepsiyon yönteminde bir değişiklik , hormon dengesizliği, menopoz süresinde hormonal değişiklikler ve dayanıklılık egzersizleri varsa, oligomenore de denilen düzensiz dönemler görülebilir . 

Ergenlik döneminde ve menopoz çevresindeki düzensiz periyotlarda tedavi genellikle gerekli değildir, ancak üreme yılları boyunca düzensiz periyotlar meydana gelirse, tıbbi yardım gerekli olabilir. 

Belirlileri 

Adet döngüsü yaklaşık 28 gün sürer, ancak bireye bağlı olarak 24 gün ile 35 gün arasında değişebilir. 

Kadınların çoğu her yıl 11 ila 13 adet adetine sahiptir. Kanama genellikle 5 gün sürer, ancak bu da 2 ila 7 gün arasında değişebilir. 

Adet ilk başladığında, düzenli bir döngü oluşturmak için 2 yıl kadar sürebilir. Ergenlikten sonra, çoğu kadının adetleri düzenlidir. Her periyot arasındaki zamanın uzunluğu benzerdir. 

Bununla birlikte, bazı kadınlar için, dönemler ve kan dökülmesi arasındaki süre önemli ölçüde değişmektedir. Bu düzensiz adet kanaması olarak bilinir. 

Düzensiz adet görmenin ana belirtisi, döngünün 35 günden daha uzun olması veya boyunun değişmesidir. 

Kan akışında değişiklik varsa veya çapı 2,5 santimetreden daha fazla pıhtı oluşuyorsa, bu düzensiz olarak kabul edilir. 

Nedenler 

Bir dizi faktör düzensiz adet görme olasılığını arttırır. Çoğu hormon üretimi ile ilgilidir. Adet görmeyi etkileyen iki hormon östrojen ve progesterondur. Bunlar çevrimi düzenleyen hormonlardır. 

Hormonal etkiler 

Hormonal dengeyi etkileyen yaşam döngüsü değişiklikleri arasında ergenlik, menopoz, hamilelik ve doğum ve emzirme bulunur. 

Ergenlik döneminde, vücut büyük değişikliklere uğrar. Östrojen ve progesteronun bir dengeye ulaşması birkaç yıl sürebilir ve bu zamanda düzensiz dönemler yaygındır. 

Menopozdan önce, kadınlar sıklıkla düzensiz dönemlere sahiptir ve kan dökülmesi miktarı değişebilir. Menopoz, kadının son adet döneminden bu yana 12 ay geçtiğinde meydana gelir. Menopozdan sonra bir kadının artık periyodu olmayacak. 

Hamilelik sırasında, menstrüasyon durur ve kadınların çoğunun emzirirken dönemleri yoktur. 

Doğum kontrol hapları düzensiz kanamaya neden olabilir. Bir intrauterin cihaz (RİA) şiddetli kanamaya neden olabilirken, doğum kontrol hapı dönemler arasında lekelenmeye neden olabilir. 

Bir kadın doğum kontrol hapını ilk kullandığında, genellikle normal dönemlerden daha kısa ve daha hafif olan küçük kanamalara maruz kalabilir. Bunlar genellikle birkaç ay sonra kaybolur. 

Düzensiz dönemlerle ilişkilendirilen diğer değişiklikler şunlardır: 

  • Aşırı kilo kaybı 
  • Aşırı kilo alımı 
  • Duygusal stres 
  • Anoreksi veya Bulimia gibi yeme bozuklukları 
  • Dayanıklılık egzersizi, örneğin, maraton koşusu.
     

Bazı bozukluklar da, cevapsız veya düzensiz adet kanaması ile bağlantılıdır. 

Tedavi 

Tedavi nedene göre değişiklik gösterir. 

Ergenlik ve Menopoz : Ergenlik döneminde veya kadının menopoza girmesi sırasında oluşan düzensiz dönemler genellikle tedaviye ihtiyaç duymaz. 

Doğum kontrolü : Düzensiz kanama kontrasepsiyondan kaynaklanıyorsa ve birkaç ay boyunca devam ediyorsa, kadının diğer seçenekler hakkında bir sağlık uzmanıyla konuşması gerekir. 

PKOS ve obezite : PKOS durumunda, aşırı kilo veya obezitenin kilo vermesi adetin dengelenmesine yardımcı olabilir. Daha düşük ağırlık, vücudun bu kadar fazla insülin üretmesi gerekmediği anlamına gelir . Bu, testosteron seviyelerinin düşmesine ve yumurtlama şansının daha iyi olmasına yol açar. 

Tiroid problemleri : Altta yatan problemin tedavisi için reçete verilmesi muhtemeldir. Bu ilaç, radyoaktif iyot tedavisi veya ameliyatı içerebilir. 

Stres ve yeme bozuklukları : Duygusal stres, yeme bozukluğu veya ani kilo kaybı düzensiz dönemleri tetiklediğinde psikolojik tedavi yardımcı olabilir. Bu, rahatlama teknikleri, stres yönetimi ve bir terapist ile konuşmayı içerebilir.