fbpx

Kısırlık Verilerinin Değerlendirilmesi

İç Hastalıkları ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Ertan Cevizci, Amerika Hastalıkları Kontrol ve Korunma Merkezleri Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi (CDC) tarafından yayımlanan kadın ve erkek kısırlığı, yaşa bağlı doğurganlıktaki azalma ile gebelik diyabeti verilerini değerlendirdi.

Kadınların günümüzde çocuk sahibi olma olasılığının on yıl öncesine göre daha yüksek olduğunu belirten İç Hastalıkları ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Ertan Cevizci, Ancak çoğu hayatın ilerleyen dönemlerini bekliyor. Bu nedenle, bir kadının ilk çocuğunu doğurduğu ortalama yaş, 1994’te 23 iken 2018’de 26’ya yükseldi” dedi.

HABER GLOBAL
“Doğurganlık artıyor, kısırlık devam ediyor”

Yaşlı ebeveynler arasında doğurganlık oranlarının artarken, kısırlık bir sorun olmaya devam ettiğine vurgu yapan Dr. Cevizci, Kadınların doğurganlıkları 32 yaşından itibaren kademeli olarak ancak önemli ölçüde azalmaya başlar. 37 yaşından itibaren ise daha hızlı düşer.

Erkekler 70’lerine kadar baba olabilirler

Erkek doğurganlığının da yaşla birlikte azaldığını ama düşüşün daha kademeli olduğunu söyleyen Dr. Cevizci, Çoğu erkek 60’larına ve hatta 70’lerine kadar doğurgan kalır dedi.

Yaşa bağlı gebelik ve doğurganlık üzerine yapılan araştırmalar da. Ortaya çıkan sonuçlar, kısırlığın hem erkekler hem de kadınlar için yaşla birlikte arttığını gösteriyor. 45 yaşın üzerindeki erkeklerin partnerleri daha yüksek gebelik zehirlenmesi, erken doğum ve gebelik diyabeti riskine sahip diye konuştu.

“Gebelik kaybı 25-29 yaş arası kadınlarda yüzde 10”

Dr. Cevizci, İleri yaş gebeliklerinde, özellikle daha önce düşük yapmış olanlarda yüksek gebelik kaybı riski var. Gebelik kaybı 25-29 yaş arası kadınlarda yüzde 10 iken, 45 yaş ve üstü kadınlarda yüzde 53 olarak bildiriliyor.

Dr. Cevizci, tüm artan risklere rağmen, 40 yaşın üzerindeki kadınlar da. sağlıklı gebelikler yaşayabileceğini ve 40 yaşın üzerinde olmanın doğumu mutlaka etkileyemeyeceğini belirtti. Kronik bir rahatsızlığı olmayan, düzenli doktor takibinde olan ve sağlıklı bir yaşam sürdüren kadınlarda risk minimuma iniyor.

Dr. Cevizci, 35 yaşın üzerindeki kadınların 6 aydan uzun bir süre korunmasız sürdürdükleri birliktelikten sonuç alamadığında bir uzmanla görüşmeleri gerekir. 40’lı yaşlarındaki insanlar, doğurganlık tedavisi alarak başarılı bir hamilelik geçirebilir. İnsanlar doğru sağlık hizmeti ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile olumlu sonuçlara alabilir.

Kaynaklar